Soru - Cevap

Çekme Karavan Tasarımı Ulusal Öğrenci Fikir Yarışması

ÇEKME KARAVAN TASARIMI ULUSAL ÖĞRENCİ FİKİR YARIŞMASI SORU VE CEVAPLAR

Bu belgede Çekme Karavan Tasarımı Ulusal Öğrenci Fikir Yarışması kapsamında sorulan sorular yanıtlanmıştır. Sorularda yer alan kimlik bilgileri çıkarılarak yalnızca yazım biçimine müdahale edilmiştir. Benzer nitelikteki sorular sınıflandırılarak cevaplanmıştır.SORU 1: 2020 yılında ilgili bölümlerden mezun olanlar da yarışmaya katılabilir mi?

CEVAP 1: Yarışma Şartnamesinin 3. bölümünde belirtildiği üzere “Yarışma ulusaldır. Türkiye ve KKTC üniversitelerinde eğitim gören mimarlık, iç mimarlık, iç mimarlık ve çevre tasarımı ve endüstriyel tasarım bölümlerinin lisans ve yüksek lisans öğrencilerine açıktır.” Başvuru esnasında öğrenci olan katılımcılar yarışmaya katılabilir.

SORU 2: Yüksek lisans mimarlık öğrencisiyim, yarışmaya tek katılım göstermek istiyorum, danışman olarak mimar bir meslektaşımı yazabilir miyim?

CEVAP 2: Şartnamede danışman ile ilgili herhangi bir madde yer almamaktadır. Ekiplerde danışman bulundurulamaz.

SORU 3: Mezunlar yarışmaya katılabiliyor mu?

CEVAP 3: Yarışma Şartnamesinin 3. bölümünde belirtildiği üzere “Yarışma ulusaldır. Türkiye ve KKTC üniversitelerinde eğitim gören mimarlık, iç mimarlık, iç mimarlık ve çevre tasarımı ve endüstriyel tasarım bölümlerinin lisans ve yüksek lisans öğrencilerine açıktır.” Başvuru esnasında öğrenci olan katılımcılar yarışmaya katılabilir.

SORU 4: Endüstriyel tasarım bölümünden mezun olan kişilerin de yarışmaya katılım hakkı var mıdır?

CEVAP 4: Yarışma Şartnamesinin 3. bölümünde belirtildiği üzere “Yarışma ulusaldır. Türkiye ve KKTC üniversitelerinde eğitim gören mimarlık, iç mimarlık, iç mimarlık ve çevre tasarımı ve endüstriyel tasarım bölümlerinin lisans ve yüksek lisans öğrencilerine açıktır.” Başvuru esnasında öğrenci olan katılımcılar yarışmaya katılabilir.

SORU 5: Lisans ve yüksek lisans olarak belirtilmiş ama doktora öğrencilerinin yarışmaya katılması mümkün mü?

CEVAP 5: Yarışma Şartnamesinin 3. bölümünde belirtildiği üzere “Yarışma ulusaldır. Türkiye ve KKTC üniversitelerinde eğitim gören mimarlık, iç mimarlık, iç mimarlık ve çevre tasarımı ve endüstriyel tasarım bölümlerinin lisans ve yüksek lisans öğrencilerine açıktır.” Yarışma, lisans ve yüksek lisans öğrencilerine açıktır.

SORU 6: Ekip üyelerinin hepsinin öğrenci olması şart mıdır?

CEVAP 6: Yarışma Şartnamesinin 3. bölümünde belirtildiği üzere “Yarışma ulusaldır. Türkiye ve KKTC üniversitelerinde eğitim gören mimarlık, iç mimarlık, iç mimarlık ve çevre tasarımı ve endüstriyel tasarım bölümlerinin lisans ve yüksek lisans öğrencilerine açıktır.” Ekip üyelerinin tamamının öğrenci olması şartı vardır.

SORU 7: Öğrenciliğim şu an devam ediyor, fakat 2020-2021 güz dönemi yani bu ara tatilde mezun durumunda oluyorum. Bu koşullarda yarışmaya katılabilir miyim?

CEVAP 7: Başvuru esnasında öğrenci olan katılımcılar yarışmaya katılabilir. Yarışmacının başvuru yaptığı tarihte öğrenci olması esas alınacaktır.

SORU 8: Mimarlık Bölümünde Tezsiz Yüksek Lisans öğrencisiyim. Güz dönemi sonu itibariyle mezun olacağım. Yani yarışmanın teslim tarihinden önce okuldan mezun oluyorum. Yarışmaya katılım için öğrenci olma zorunluluğu var mı? Yarışmaya katılabilir miyim?

CEVAP 8: Başvuru esnasında öğrenci olan katılımcılar yarışmaya katılabilir. Yarışmacının başvuru yaptığı tarihte öğrenci olması esas alınacaktır.

SORU 9: İç mimarlık 4. sınıf öğrencisiyim. Güz yarıyılında kaydımı dondurmuş bulunmaktayım. Yarışmaya katılım sağlayabiliyor muyum?

CEVAP 9: Öğrencilik süreci devam ettiği için katılabilir.

SORU 10: Mimarlık Bölümü 4. sınıf öğrencisiyim ama pandemi döneminden ötürü bu dönem okula ara vermiştim. E-Devlette pasif öğrenci olarak gözüküyorum, bu yarışmaya katılmam için bir sorun oluşturur mu? Sonuçta mezun olmadım öğrenciliğim devam ediyor.

CEVAP 10: Öğrencilik süreci devam ettiği için katılabilir.

SORU 11: Şu an öğrenci olan ancak yarışma son başvuru tarihine (22 Mart 2021) kadar mezun olacak durumda olan yüksek lisans öğrencileri de yarışmaya katılabilirler mi?

CEVAP 11: Başvuru esnasında öğrenci olan katılımcılar yarışmaya katılabilir. Yarışmacının başvuru yaptığı tarihte öğrenci olması esas alınacaktır.

SORU 12: Berlin'de mimarlık yüksek lisans öğrencisiyim. Yarışmanıza katılım şartlarınızı inceledim ve anladığım kadarıyla yurt dışında okuduğum için benim yarışmaya katılmam mümkün görünmüyor. Fakat tekrar sormak istiyorum. Yabancı ülkede yüksek lisans yapan öğrenciler yarışmaya katılabilir mi?

CEVAP 12: Yarışma Şartnamesinin 3. bölümünde belirtildiği üzere “Yarışma ulusaldır. Türkiye ve KKTC üniversitelerinde eğitim gören mimarlık, iç mimarlık, iç mimarlık ve çevre tasarımı ve endüstriyel tasarım bölümlerinin lisans ve yüksek lisans öğrencilerine açıktır.” Bu şartları sağlamayan öğrenciler yarışmaya katılamaz.

SORU 13: Karavan tasarımı ulusal öğrenci fikir yarışması için oluşturacağımız ekipteki katılımcılar farklı üniversitelerden olabilir mi?

CEVAP 13: Şartnamedeki şartları karşılamak koşuluyla; evet.

SORU 14: Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümünde yüksek lisans öğrencisiyim. Yarışmaya katılabilir miyim? Endüstriyel Tasarım Mühendisliği bölümünde yüksek lisans eğitimi alan bir arkadaşımla birlikte katılabilmem mümkün müdür?

CEVAP 14: Yarışma Şartnamesinin 3. bölümünde belirtildiği üzere “Yarışma ulusaldır. Türkiye ve KKTC üniversitelerinde eğitim gören mimarlık, iç mimarlık, iç mimarlık ve çevre tasarımı ve endüstriyel tasarım bölümlerinin lisans ve yüksek lisans öğrencilerine açıktır.” Ekip üyelerinin şartnamede belirtilen bölümlerde öğrenci olmaları gerekmektedir.

SORU 15: Ekip temsilcisi mimarlık lisans öğrencisi olursa ekip üyesi mühendislik lisans öğrencisi olabilir mi?

CEVAP 15: Yarışma Şartnamesinin 3. bölümünde belirtildiği üzere “Yarışma ulusaldır. Türkiye ve KKTC üniversitelerinde eğitim gören mimarlık, iç mimarlık, iç mimarlık ve çevre tasarımı ve endüstriyel tasarım bölümlerinin lisans ve yüksek lisans öğrencilerine açıktır.” Ekip üyelerinin şartnamede belirtilen bölümlerde öğrenci olmaları gerekmektedir.

SORU 16: Grafik Tasarım son sınıf öğrencisiyim. Çekme Karavan yarışmanıza katılmak istiyorum. Şartnameyi okudum. Grafik Tasarım bölümünü eklememişsiniz, yine de göndersem projem kabul edilip değerlendirilmeye alınır mı?

CEVAP 16: Yarışma Şartnamesinin 3. bölümünde belirtildiği üzere “Yarışma ulusaldır. Türkiye ve KKTC üniversitelerinde eğitim gören mimarlık, iç mimarlık, iç mimarlık ve çevre tasarımı ve endüstriyel tasarım bölümlerinin lisans ve yüksek lisans öğrencilerine açıktır.” Ekip üyelerinin şartnamede belirtilen bölümlerde öğrenci olmaları gerekmektedir.

SORU 17: Yarışmaya belirlenen bölüm dışı öğrencilerin katılması mümkün müdür? Ben ve ekibim makine mühendisliği öğrencisiyiz ve yarışma ilgimizi çekti, eğer izin varsa katılmak isteriz.

CEVAP 17: Yarışma Şartnamesinin 3. bölümünde belirtildiği üzere “Yarışma ulusaldır. Türkiye ve KKTC üniversitelerinde eğitim gören mimarlık, iç mimarlık, iç mimarlık ve çevre tasarımı ve endüstriyel tasarım bölümlerinin lisans ve yüksek lisans öğrencilerine açıktır.” Ekip üyelerinin şartnamede belirtilen bölümlerde öğrenci olmaları gerekmektedir.

SORU 18: Mimari Restorasyon Yüksek Lisans öğrenicisiyim. Yarışmanıza katılabilir miyim?

CEVAP 18: Eğitim gördüğünüz enstitüden mimarlık anabilim dalında öğrenci olduğunuza dair belge almak koşuluyla yarışmaya katılabilirsiniz.

SORU 19: Kentsel Tasarım Yüksek Lisans programında öğrenciyim hem mimarlık hem şehir bölge planlama bölümlerinin ortak bir programı. Bu programdan da yarışmaya katılım sağlayabiliyor muyum?

CEVAP 19: Eğitim gördüğünüz enstitüden mimarlık anabilim dalında öğrenci olduğunuza dair belge almak koşuluyla yarışmaya katılabilirsiniz.

SORU 20: Lisansımız iç mimarlık ve mimarlık, şu an peyzaj mimarlığı ve mimarlık tarihinde yüksek lisans yapıyoruz acaba yarışmaya katılabilir miyiz?

CEVAP 20: Eğitim gördüğünüz enstitüden mimarlık anabilim dalında öğrenci olduğunuza dair belge almak koşuluyla yarışmaya katılabilirsiniz.

SORU 21: Karavanlar çeşitli boyutlarda ve ölçülerde olabiliyor. Karavanın ölçüleri ve kullanıcı sayısını biz mi belirleyeceğiz ve bu sayıları belirlerken herhangi bir kısıtlama var mı? Gerçekçi ya da farklı senaryolara göre kabul edilebilir bir durum olduğu sürece kullanıcı sayısı ve karavan boyutu belirlemede özgür müyüz ya da bir sınır var mı?

CEVAP 21: Herhangi bir sınırlama yoktur. Yarışmacıya bırakılmıştır.

SORU 22: Ortaya çıkarılan projede; mekanik, elektrik vs. sorunların çözümü de düşünülmeli midir?

CEVAP 22: Yarışmacıya bırakılmıştır.

SORU 23: Karavanı istediğimiz ölçülerde yapabiliyor muyuz?

CEVAP 23: Yarışmacıya bırakılmıştır.

SORU 24: Tasarlanacak karavanın belli bir ölçü kısıtlaması ya da kişi sınırlaması var mı? Belirlenecek işlev konusunda serbest miyiz yoksa karavan hangi amaç için kullanılacaktır?

CEVAP 24: Ölçü ve kişi sınırlaması yoktur. Yarışma Şartnamesinin 4. bölümünde belirtildiği üzere “Paftalar, çekme karavanın 1/20 yerleşim planları ve kesitlerini, çekme karavanın belli başlı etkinlik (uyuma, yemek, hijyen, depolama) mekanlarının detaylarını, üç boyutlu görselleri, perspektifleri, açıklayıcı şemaları içermelidir.” Geriye kalan nitelikler yarışmacıya bırakılmıştır.

SORU 25: Yarışma kapsamında kullanılacak çekme karavanın büyüklüğü bize mi bırakılmıştır, yoksa belirtilen bir model var mı?

CEVAP 25: Herhangi bir sınırlama yoktur. Yarışmacıya bırakılmıştır.

SORU 26: Karavan tasarımı sadece iç mekân kapsamında mı ele alınmalı, yoksa dışı ile beraber mi yapılmalıdır?

CEVAP 26: “Paftalar, çekme karavanın 1/20 yerleşim planları ve kesitlerini, çekme karavanın belli başlı etkinlik (uyuma, yemek, hijyen, depolama) mekanlarının detaylarını, üç boyutlu görselleri, perspektifleri, açıklayıcı şemaları içermelidir.” Geriye kalan nitelikler yarışmacıya bırakılmıştır.

SORU 27: Yarışmada öngörülen karavanın boyutları nedir? Karavanın kaç kişi için tasarlanması öngörülmüştür?

CEVAP 27: Herhangi bir sınırlama yoktur. Yarışmacıya bırakılmıştır.

SORU 28: Tasarlanacak karavanın belirli bir ölçüsü var mı? Ya da bize önceden verilen belirli bir karavan var mı?

CEVAP 28: Herhangi bir sınırlama yoktur. Yarışmacıya bırakılmıştır.

SORU 29: Çekme karavanın sadece iç mekân kurgusu mu tasarlanacak? Karavanın iç mekân maks.- min. yükseklik, en ve boy net ölçüleri nelerdir? Karavan kullanıcı sayısı nedir? Bahse konu olan her birimin (uyuma, yeme, içme, depolama) tasarımda yer verilmesi inisiyatife bağlı mıdır?

CEVAP 29: Ölçü ve kişi sınırlaması yoktur. Yarışma Şartnamesinin 4. bölümünde belirtildiği üzere “Paftalar, çekme karavanın 1/20 yerleşim planları ve kesitlerini, çekme karavanın belli başlı etkinlik (uyuma, yemek, hijyen, depolama) mekanlarının detaylarını, üç boyutlu görselleri, perspektifleri, açıklayıcı şemaları içermelidir.” Geriye kalan nitelikler yarışmacıya bırakılmıştır.

SORU 30: Karavanın tasarımı yapılırken, mekanik detayların (su deposu, gaz deposu, elektrik sistemi, enerji sağlanması) da düşünülmesi ve tasarlanması gerekmekte midir?

CEVAP 30: Yarışmacıya bırakılmıştır.

SORU 31: Karavan yarışması için tasarlanan tasarımın rengi, malzemesi ve ölçüleri belirtilmeli mi yoksa artistik mimari çizim tarzında, tasarımı anlatan serbest el çizimleri ve eskizler de kabul ediliyor mu?

CEVAP 31: Şartnamede istenilenleri karşılamak koşuluyla, çizim tekniği ile ilgili tercihler yarışmacıya bırakılmıştır.

SORU 32: Karavanda sürücü mekânı ve yaşam alanı ayrı ayrı mı kurgulanmalı yoksa iç içe geçmiş bir kurgu olabilir mi? Diğer bir deyişle araba ve karavan olarak iki olgu düşünülüp sadece karavan kısmı mı tasarlanmalı?

CEVAP 32: Ölçü ve kişi sınırlaması yoktur. Yarışmacıdan çekme karavan tasarımı yapması beklenmektedir.

SORU 33: Karavan için metrekare sınırımız var mı? Minimum veya maksimum ölçüler paylaşılacak mı? Karavan için belirli bir program var mı? Örneğin ıslak alanları tasarlanması zorunludur ve en az şu kadar metrekare olmalıdır şeklinde.

CEVAP 33: Ölçü ve kişi sınırlaması yoktur. Yarışma Şartnamesinin 4. bölümünde belirtildiği üzere “Paftalar, çekme karavanın 1/20 yerleşim planları ve kesitlerini, çekme karavanın belli başlı etkinlik (uyuma, yemek, hijyen, depolama) mekanlarının detaylarını, üç boyutlu görselleri, perspektifleri, açıklayıcı şemaları içermelidir.” Geriye kalan nitelikler yarışmacıya bırakılmıştır.

SORU 34: Karavanın metrekaresi mevcut mu? Kaç kişilik kişi kapasiteye sahip olmalı ve bunlardan kaçı sabit kullanıcı olacak?

CEVAP 34: Herhangi bir sınırlama yoktur. Yarışmacıya bırakılmıştır.

SORU 35: Çekme karavan için minimum / maksimum metrekare veya metreküp sınırlaması mevcut mu?

CEVAP 35: Herhangi bir sınırlama yoktur. Yarışmacıya bırakılmıştır.

SORU 36: Karavan ebatlarıyla ilgili bir sınırlandırma var mı?

CEVAP 36: Herhangi bir sınırlama yoktur. Yarışmacıya bırakılmıştır.

SORU 37: Karavanlarda birçok fonksiyonel ve hareketli mobilyalar mevcut. Bu hareketleri görsellerle göstermek paftada çok yer kaplayacağı için animasyon hazırlayıp paftaya QR kod eklemek bir sorun olur mu?

CEVAP 37: Yarışma Şartnamesinin 5. bölümünde belirtildiği üzere “Fikir projelerinde proje sahibini tanıtan herhangi bir ibare veya işaret bulunması yasaktır. Projenin veya raporun herhangi bir yerinde eserin sahibini belirten işaret bulunması veya idare tarafından istenilen ve adrese yüklenmesi istenen belgelerden birinde eksik olması durumunda jüri kararı ile tutanağa geçirilmek koşuluyla proje yarışmadan çıkarılır.” Şartnamede istenilenleri yerine getirmek koşuluyla yarışmacıya bırakılmıştır.

SORU 38: Yarışmada sunulacak olan paftalar A1 kâğıda el çizimi şeklinde olabilir mi? Yoksa çizim programları tarafından dijital ortamda mı çizilmesi gerekiyor?

CEVAP 38: Şartnamede istenilenleri karşılamak koşuluyla, çizim tekniği ile ilgili tercihler yarışmacıya bırakılmıştır.

SORU 39: Tasarıma dair animasyon hazırlayabilir miyiz? (Yapının içini, çevresini anlatan, kurgu içeren bir video.) Bu videoyu yarışma paftasına karekod şekilde ekleyebilir miyiz? (Örneğin, başka bir platform (youtube vb.) üzerinden linke çevirip) Sunum sırasında izleyenler akıllı telefonları ile bu kodu okuttuklarında o sırada yapının videosuna da ulaşabileceklerdir. Bu mümkün değilse videoyu wetransfer aracılığı ile iletmek mümkün olur mu?

CEVAP 39: Yarışma Şartnamesinin 5. bölümünde belirtildiği üzere “Fikir projelerinde proje sahibini tanıtan herhangi bir ibare veya işaret bulunması yasaktır. Projenin veya raporun herhangi bir yerinde eserin sahibini belirten işaret bulunması veya idare tarafından istenilen ve adrese yüklenmesi istenen belgelerden birinde eksik olması durumunda jüri kararı ile tutanağa geçirilmek koşuluyla proje yarışmadan çıkarılır.” Şartnamede istenilenleri yerine getirmek koşuluyla yarışmacıya bırakılmıştır.

SORU 40: Paftada yapıyı anlatacak bir logo tasarımı (sadece yapıyı anlatan, tasarımcının ismini içermeyecek) kullanmak şartnamede bulunan ''eserin sahibini belirtmeyen'' ibaresine bir sorun teşkil eder mi?

CEVAP 40: Yarışma Şartnamesinin 5. bölümünde belirtildiği üzere “Fikir projelerinde proje sahibini tanıtan herhangi bir ibare veya işaret bulunması yasaktır. Projenin veya raporun herhangi bir yerinde eserin sahibini belirten işaret bulunması veya idare tarafından istenilen ve adrese yüklenmesi istenen belgelerden birinde eksik olması durumunda jüri kararı ile tutanağa geçirilmek koşuluyla proje yarışmadan çıkarılır.” Şartnamede istenilenleri yerine getirmek koşuluyla yarışmacıya bırakılmıştır.

SORU 41: Yarışma sonrasında, sonuçlandıktan sonra tasarımın bir sergide yer alması sorun teşkil eder mi?

CEVAP 41: Yarışma sonuçlandıktan sonra yarışma düzenleme kurulundan izin almak şartıyla sorun teşkil etmez.

SORU 42: Yarışmaya katılım için verilen başvuru formundaki imza bölümü ıslak imza mı olmalıdır? Yoksa dijital şekilde olan imzalar da geçerli sayılacak mıdır?

CEVAP 42: Islak imza olmalıdır.

SORU 43: Çekme Karavan Tasarımı Ulusal Yarışması için; başvuru formu hangi formatta olmalıdır? Elektronik imza geçerli midir?

CEVAP 43: Başvuru formu doldurulup imzalanarak Pdf formatında gönderilmelidir. Elektronik imza kabul edilmemektedir.

SORU 44: Yarışmanıza iki farklı proje ile katılmak istediğim zaman tek bir rumuzu her iki projede de kullanabilecek miyim yoksa her ikisi için de ayrı ayrı rumuzlar mı almam gerekiyor sizden?

CEVAP 44: Her proje için ayrı rumuz alınmalıdır.

SORU 45: Yarışmaya iki kişi katılacağız. Ayrı ayrı mı başvuru yapmalıyız yoksa tek kişinin başvurması yeterli midir?

CEVAP 45: Her ekip tek bir başvuru formu ile katılmalıdır. Başvuru formu içerisinde yarışmacılardan istenenler yer almaktadır.

SORU 46: Wetransfer ile gönderilecek linkin süresi uygulamada 1 hafta gözükmektedir. 1 hafta sonra silinen link sorun çıkarır mı?

CEVAP 46: Sorun teşkil etmez.